Telefon je namenjen onima koji iz nekog razloga nisu kupili Motorola RAZR V3 ali im se dopada takav dizajn. Standardni paketi će se razlikovati od države do države i u nekima će se nalaziti miniUSB kabl, stereo slušalice koje se kablom povezuju sa telefonom, CD sa punom verzijom Mobile Phone Tools aplikacije i CD sa dodatnim sadržajima. U našoj verziji telefona se nije našlo ništa od ovih dodataka, pošto je distributer procenio da će korisnici softver skidati sa sajta proizvođača a i same slušalice su veoma jeftine.
Prvi primerci ovog modela neće podržavati EDGE, primerci sa podrškom za EDGE će se pojaviti kasnije.
Kao modni telefon Motorola SLVR nema rivala. Po dimenzijama i kvalitetu materijala ovaj telefon nema konkurenciju. Po funkcionalnosti ovaj telefon je sličan Samsung X700 i Siemens CX75 modelima. U odnosu na Samsung modela kamera je lošija po kvalitetu i podržanim rezolucijama, standardnom paketu (mada uz Samsung model ne dolazi memorijska kartica). Prednosti su glasovne oznake i diktafon koji možete koristiti i u toku razgovora (Siemens model ne podržava nijednu od te dve opcije). Samsung X700 će najverovatnije biti rival SLVR modelu ali to je zasluga modela D500 pošto mnogi smatraju da je X700 naslednik tog modela. Istovremeno Motorola SLVR L7 postavlja nove standarde za telefone namenjene prosečnom kupcu i sjedinjava funkcionalnost sa dobrim dizajnom. Sudeći po ceni po kojoj se prodaje ovaj model možemo očekivati da će ovo biti jedan od najbolje prodavanih Motorola modela.
Ovaj telefon je namenjen onima koji žele telefon sa kolor ekranom i polifonim melodijama po minimalnoj ceni. U toj kategoriji Motorola C155 ima par konkurenata, Alcatel OT332 i Siemens A60. Ovaj telefon će najviše odgovarati starijim osobama i učenicima. Ako vam je potreban još jeftiniji telefon, a nije neophodan kolor ekran, pogledajte Motorola C115 model.
Funkcionalnost telefona nije impresivna, iste karakteristike ima i preko dve godine star Motorola V600 model. Motorola PEBL V6 je dobar pokušaj da se napravi modni telefon. Ako Vam ne smeta što telefon nema megapikselnu kameru i interesuje Vas dobra realizacija glavnih funkcija onda će Vam se telefon dopasti. Maska je veoma kvalitetna, ostavlja dobre utiske koji se poboljšavaju sa svakim danom korišćenja telefona. Po pitanju implementacije materijala nema sličnih modela. Naravno, pomislićete da isto važi i za Nokia 7270 model ali se ni dimenzije ni materijal ne mogu porediti, pošto Nokia model koristi metalne i kožne dodatke. Zanimljivo je da će zahvaljujući velikoj količini prodatih primeraka Nokia 7270 modela PEBL verovatno biti uspešan i tražen na tržištu. Pošto je taj segment telefona pomalo zaboravljen od strane proizvođača na tržištu ne postoje drugi telefoni sem Nokia i Motorola modela.
Ako Vam je potreban produktivan telefon a ne samo sredstvo za komunikaciju pogledajte neki od drugih modela. Ovo je model namenjen osobama koje vole elegantne, stilizovane stvari. Lako je vezati se telefon već u toku nedelju dana, model ostavlja utisak kao da se radi u oblutku sa plaže.
Telefon u standardnom paketu se nalazi u poluprovidnoj kockastoj kutiji. Za razliku od kutije RAZR modela ovde se telefon izdvaja od pakovanja. Kutija je napravljena od plastike i veoma je stilizovana. Kožna kesica zamenjuje futrolu, pošto ćete telefon ili nositi u šaci ili u toj kesici. Paket propisno "popunjen", takođe nas je obradovalo što se u standardnom paketu nalaze i Bluetooth slušalica. Boja slušalice je ista kao boja telefona, u ponudi će se naći u tri boje. Slušalica je mase 17 grama, oznaka modela je H500, može raditi do 8 sati ako je koristite za razgovore i do 200 sati u mirovanju. Ovo je interesantno rešenje, pogotovo pošto se sve to nalazi u standardnom paketu.
Iako je telefon standardan po funkcionalnosti možemo ga smatrati interesantnim. Čak i ako Vam nije potreban ovakav telefon možete se poigrati sa njim u prodavnici, razmotriti njegove mogućosti i uporediti Vaše utiske sa onima koje smo izneli ovde. Sigurno će se mnogima dopasti trud Motorola dizajnera i odlučiti da kupe novi telefon. Telefon je izuzetno izdržljiv i predstavlja jedno od najboljih dizajnerskih rešenja u svetu mobilnih telefona u 2005. godini.
U ovom segmentu tržišta Motorola E398 ima najviše konkurencije, jedan od tih telefona je SonyEricsson K700. Oba telefona su predstavljena u isto vreme. Prednost K700 modela je ugrađeni FM radio, veća količina interne memorije i infracrveni port. Opet, Motorola E398 ima podršku za memorijske kartice i interesantne igre. Oba telefona podržavaju Bluetooth i praktično maksimalan broj funkcija. Motorola E398 ima stereo zvučnike, izmenjive TransFlash memorijske kartice i Rhythm and Light. Kod ostalih proizvođača prisustvo raznih funkcija bi bio razlog za podizanje cene modela, dok ovde ne vidimo takvu tendenciju.
U svom segmentu telefon je skoro idealan, dobro odgovara zahtevima mladih. Telefon je impresirao sve koji su imali priliku da ga koriste makar 5 minuta. Isti utisak je ostavio i SonyEricsson K700, pošto su ova dva modela najinteresantniji telefoni za mlade ljude. Ova dva modela će biti popularna u velikim gradovima. Sa sigurnošću mogu tvrditi da će oba modela imati velike količine prodatih primeraka.
Na kraju, možemo reći sledeće: telefon je veoma ugodan za svakodnevnu upotrebu. Ravan je i možete ga nositi kako god želite. Telefon će uvek privlačiti pažnju, iako neki ljudi nisu ni prepoznali da se radi o telefonu. Motorola je uspela da naparvi lep modni telefon koji će veoma brzo postati popularan. Za one kojima je potrebna funkcionalnost telefona predlažem da sačekaju ažurirane verzije modela V300, V500 i V600.
Zaista ne možemo reći da je Motorola okrenula naopačke svet slider telefona izdavanjem modela z3 – telefon ne poseduje neke specifikacije od kojih zastaje dah, ali uopšte nije loš. U suštini u pitanju je dobro izrađen telefon sa kliznim mehanizmom koji će na tržište stići u raznim kolor rešenjima i sa metalnim kućištem. Sva je prilika da u prvim mesecima prodaje ovaj telefon neće zabeležiti najbolju prodaju jer će se zbog njegove dosta visoke cene kupci odlučivati za jeftiniju zamenu u vidu modela Samsung D840 ili čak za Samsung D900 (uređaj višeg stepena). Ipak, poznato je da Motorola ima običaj da cene svojih modela drastično snizi 2 do 3 meseca nakon izdavanja, pa treba očekivati da će nakon tog perioda ovaj model postati zaista privlačna ponuda kada je u pitanju odnos cena/kvalitet. Međutim, kako cena bude padala tržište će videti update-ovanu verziju ovog telefona – već verovatno pretpostavljate – u pitanju će biti telefon sa omogućenom 3G karakteristikom, poboljšanim ekranom, prepravljenim izgledom i neznatno promenjenom kamerom i softverom. Na taj način Motorola će napraviti update modela a istovremeno sačuvati dizajn.
Sve u svemu, Motorola z3 je dobro napravljen telefon sa kliznim mehanizom za čiju izradu su korišćeni kvalitetni materijali. Sa druge strane on ne donosi ništa fundamentalno novo i svakako neće postati najbolje prodavani model u punom smislu te reči – ali će mu prodaja svakako rasti kako mu cena bude padala.
Motorola Z8 je izrađena kao pionir nove linije u Motorola-inom opsegu. Do sada je kompanija imala proizvode ojačane Symbian-om, kao što su Motorola A920, Motorola A925, Motorola A1000. Tako da ne možemo reći da je ovo prvi ovakav proizvod ali možemo reći da je veoma jedinstven. Do sada je zvanično predstavljanje bilo praćeno debatom o pozicioniranju modela i o tome da li je potez bio dobar ili ne; ili da li je bilo bolje odmah predstaviti poboljšanu verziju ili ne. Sudbina uređaja bila je veoma neizvesna.
Zvučaće čudno, ali Z8 nema nijednog direktnog konkurenta. Koji je razlog za to? Telefon nudi čudan, jedinstven dizajn, stoga je ovo logično. Sa druge strane, modelu Z8 nedostaje radio, kamera mu svakako nije vrhunska i poseduje osnovni set karakteristika sa neznatno izmenjenim ekranom režima mirovanja, a da ne pominjemo nepsotojanje ekrana osetljivog na dodir. Na primer, Sony Ericsson P1i će, istina stići na tržište nešto kasnije i prodavaće se za istu sumu novca, ali ima i jasne prednosti u odnosu na precenjenu Motorloa-inu ponudu.
U svetlu današnje različitosti opsega telefona koji nudi kompanija Nokia, gotovo svako može da pronađe telefon po svom ukusu. Ovde nećemo Z8 suočiti ni sa jednim specifičnim modelom, jer jednostavno Z8 nema direktnih konkurenata ali ćemo navesti njegove osobine:
Jedan od najživljih i svetlijih ekrana;
Jedinstvena forma, svež dizajn;
Brojna unapređenja koja donosi UIQ 3.1 intterfejs;
Poboljšani iTAP sistem uosa teksta.
Toliko u privlačnim detaljima koje nudi Motorola Z8; ostale specifikacije nisu ništa drugo nego uobičajene. Na primer Nokia 5700 svoj adut ima u muzici, čak i ako je rešenje koje nudi prosečan kvalitet zvuka. Podrazumevane slušalice imaju mnogo uticaja na ovakav zaključak. Ovaj primer mnogo toga objašnjava – glavne crte privlačnosti modela Z8 ne daju ništa naročito korisniku – u suštini u pitanju je više osnova za kompanijine buduće pokušaje. Prema ovakvom stanovištu MOTO Z8 je prvi uređaj u svojoj vrsti. Do kraja 2007-me videćemo naslednika ovog modela sa novom kolor šemom, poboljšanim specifikacijama (kamera, memorija, brzina interfejsa) što Z8 čini samo modelom koji je trenutno najbolji ali i kandidat za zaborav. Ne psotoji šansa da ovaj model ima naročito dug životni ciklus i proizvođač je svestan toga, pa će nam 2008-ma doneti 7 ili 8 Motorola brendiranih modela koji poseduju UIQ, što ukazuje da kompanija zaista postaje ozbiljna po ovom pitanju.
Z8 je zaista privlačan proizvod, ali smao za one koji se oduševljavaju ovakvim modelima. Bez sumnje, u pitanju je telefon koji je dizajniran da bude temelj, prvi model u svojoj klasi, ali zar ne kupujemo telefone da bismo ih koristili. Stoga je bolje da sačekate kraj ove godine i zgrabite primamljiviju ponudu za isti novac. Kada sve sabere i oduzme ciljna gruupa ovog modela će obuhvatati korisnike koji cene tehničke inovacije kao i delom mlade koji vole da imaju blještave novitete.